"Czytanie łączy pokolenia"

„Czytanie łączy pokolenia”

Dnia 18 września 2015 r. w Zespole Gimnazjum, Szkoły Podstawowej i Gminnego Przedszkola w Nowej Jastrząbce pojawił się niecodzienny gość. Był nim zastępca Wójta Gminy Lisia Góra Pan Piotr Miotła.

Miał przed sobą do wykonania niezwykle trudne zadanie. W ramach innowacji pedagogicznej pt. „Czytanie łączy pokolenia”  uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej słuchali przygód Jacka, Wacka i Pankracka Miry Jaworczakowej. Innowacja została wprowadzona przez wychowawcę klasy I Szkoły Podstawowej Barbarę Sas. Jest ona odpowiedzią na problemy uczniów dotyczące braku chęci i zapału do czytania książek. W dzisiejszych czasach dzieci spędzają większość swojego wolnego czasu, grając przy pomocy komputera. Książka i jej czytanie postrzegane jest jako nudny i monotonny obowiązek. Dzieci rzadko odwiedzają bibliotekę, nie znają wartości tekstu pisanego, są niewrażliwe na piękno poezji i prozy. Brak systematycznego kontaktu z książką, poświęcania czasu na jej czytanie jest przyczyną problemów związanych z koncentracją uwagi i procesem uczenia się oraz rozwoju intelektualnego dziecka. Do wdrożenia innowacji pedagogicznej przyczyniły się zaobserwowane pogłębiające się problemy uczniów związane z czytaniem ze zrozumieniem oraz uważnym słuchaniem tekstu i budowania krótkich wypowiedzi.

Mamy nadzieję , że wizyta niecodziennych gości w naszej szkole rozpropaguje czytelnictwo wśród uczniów, którzy zaczną postrzegać książkę jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.